Sprawozdanie z realizacji zadania

Sprawozdanie z realizacji zadania dofinansowanego ze środków WFOŚiGW                            w Gdańsku

W dniu 31.01.2023 r. Spółka Wodna „Łeba” w Łebie otrzymała decyzję nr PNB.5121.8.23.RT Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Lęborku na użytkowanie Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych wraz ze stacją doczyszczania odpadów przy RIPOK – kompostownia Łeba, w zakresie budowy instalacji do fermentacji metanowej osadów ściekowych i biodegradowalnych, zlokalizowanych na działkach 914,915 i 920 obręb 1, Łeba.

Zadanie pn. „Modernizacja części osadowej oczyszczalni ścieków w Łebie” było częścią większego projektu pn.  „Wdrożenie innowacji w zakresie energetyczno-nawozowego przetwarzania osadów ściekowych i odpadów biodegradowalnych, redukujących negatywny wpływ na środowisko w nadmorskim regionie turystycznym” (nr projektu NORW.19.01.01-22-0003/20), który jest współfinansowany ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego  program operacyjny NORW.00.00.00 oś priorytetowa 19 Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021 działanie 19.1. Nowe Produkty i Inwestycje poddziałanie 19.1.1. Technologie Przyjazne Środowisku – Green growth w ramach programu „Rozwój przedsiębiorczości i innowacje” Norweski Mechanizm Finansowy 2014-2021.

W ramach umowy pożyczki nr WFOŚP/15/2023 z dnia 11 października 2023 r.                                      z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku Spółka Wodna „Łeba” w Łebie otrzymała 1.507.500,00 zł na wkład własny do realizacji projektu.

Całkowity koszt kwalifikowany realizacji zadania wynikający z umowy nr WFOŚP/15/2023 wyniósł 3.789.500,00 zł.

Spółka zrealizowała w całości zakres rzeczowy zadania objętego wnioskiem o dofinansowanie polegający na:

1.         Budowie/modernizacji obiektów osadu  przefermentowanego:

•           Montaż środków trwałych: Szafa sterownicza oraz falowniki do napędów wirówki, pompa nadawy, stacja dozowania polimeru, pompa polimeru – przepływomierze, wirówka dekantacyjna.

•           Wykonanie robót budowlanych wraz z montażem mechanicznym, okablowaniem, orurowaniem w budynku odwadniania oraz pracami adaptacyjnymi związanymi z wdrożeniem technologii.

2.         Budowie/ modernizacji obiektów osadu nadmiernego:

•           Montaż środków trwałych: Zagęszczacz bębnowy MIDI wraz z zaworem mieszającym osad/polimer, pompami nadawy i ewakuacji, przygotowania i dozowania polimeru, maceratorem, szafą zasilającą, orurowaniem, okablowaniem i montażem, Pompa ślimakowa (monośrubowa) o wydajności ok. 5 m3/h i mocy ok. 2,2 kW z pakietem części zamiennych (pakiet antyawaryjny), Szafa zasilająco – sterownicza dla urządzeń pompowni, Układ kontenerów ocieplonych, ogrzewanych dla stacji zagęszczania i pompowni osadu  zagęszczonego wraz z wykonaniem utwardzonego podłoża i posadowieniem. Mieszadło zatapialne średnioobrotowe o osi poziomej w zbiorniku osadów OB. 21.1 oraz OB.21.2, OB.21.3 o mocy ok. 2,5 kW z osprzętem i żurawikiem; Zbiornik osadów zagęszczonych OB.21.3 w konstrukcji żelbetowej lub stalowej o pojemności czynnej ok. 50 m3 – adaptacja zbiornika; Czujnik poziomu osadu zagęszczonego i szafka zasilająco  – sterownicza mieszadła w OB.21.3.

•           Wykonanie robót budowlanych ora montaży w zbiornikach magazynowych osadu, nadmiernego  OB.21 i 21.2 i zbiorniku buforowym osadu zagęszczonego OB.21.3, Doprowadzeniu mediów: energia elektryczna, woda użytkowa, odprowadzenie ścieków,  montaże w kontenerach i stacji zagęszczania mechanicznego z pompownią.

3.         Budowie i montażu obiektów mikrobiogazowni:       

•           Mikrobiogazownia o mocy elektrycznej 44 kW z komorą fermentacji (fermentorem) S6-H o pojemności 900 m3 wraz ze zintegrowanym zbiornikiem na biogaz. Pochodnia awaryjna z zakrytym płomieniem o wydajności spalania do 27 m3/h – OB.29. Instalacja dozowania i homogenizacji kosubstratów

•           Wykonanie utwardzonego podłoża betonowego pod posadowienie kontenera z układem kogeneracyjnym oraz zbiornikiem fermentacyjnym, przyłącza energetyczne, wodne, telekomunikacyjne. Zamontowano instalację odgromową.

4.         Wykonaniu rurociągów technologicznych.

5.         Wykonaniu systemy automatyki, sterowania i narzędzi IT.

Realizacja zadania przyczyni się do osiągania docelowych standardów jakości środowiska lub obniżenia zanieczyszczeń środowiska poprzez:

– polepszenie jakości środowiska naturalnego,

– zwiększenie atrakcyjności i konkurencyjności Spółki Wodnej „Łeba” w zakresie odbioru nowych odpadów i wprowadzenia do sprzedaży bionawozów,

– lepszą gospodarkę odpadami – poprawę ich właściwości nawozowych i zmniejszenie uciążliwości zapachowej oraz wysoką efektywność energetyczną, – redukcję emisji CO2, a także emisji innych gazów cieplarnianych (CO, CH4) oraz zanieczyszczeń i odorów (H2S, NH3) poprzez skierowanie znacznego strumienia osadów ściekowych do hermetycznego procesu fermentacji metanowej i odzysku biogazu, i dopiero potem do kompostowania.

Sprawozdanie w formacie .pdf